Jaro na dědině

26.05.2014

Jedna z tradičních jarních akcí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm „Jaro na dědině“ proběhla v sobotu 24. 5. 2014 v areálu Valašské dědiny.

Akce se měla původně konat předchozí víkend, musela být však o týden odložena kvůli silné vichřici, která napáchala v muzeu nemalou škodu a brány muzea se proto musely dočasně uzavřít.


Návštěvníci si mohli jaro na dědině užít v době mezi 9. a 17. hodinou, kdy hospodyně a hospodáři otevřeli své chalupy a dali tak nahlédnout do doby našich předků a jejich dříve běžných jarních činností v domácnostech či hospodářstvích.

Kromě příjemné májové procházky valašskou dědinou a ukázek jarních prací byla připravena také ochutnávka tradiční valašské kuchyně.

Návštěvníci tak mohli cestičkou po dědině v jednotlivých chalupách a hospodářstvích  nahlédnout pod ruce zručným řemeslníkům vyrábějící různé nářadí a náčiní (např. košíkáři, ošatkáři), vidět jak se stloukalo máslo a vyráběla pravá žinčica, stříhaly ovce, spřádala vlna na kolovratu, kosila tráva, bělilo prádlo, gruntovalo a pracovalo s koňmi na polích. Dobrou radu a bylinky na různé zdravotní neduhy mohli dostat od bylinkáře , poslechnout si výklad o chovu včel a zakoupit si zdravé včelí produkty zase od včeláře. V mnohých chalupách hospodyňky připravily ochutnávku z tradiční kuchyně, například tvaroh, sýr, máslo, šrotové pagáče a další dobroty. Nejen děti nadchl větrný mlýn s výkladem mlynáře. Malí pomocníci si tak mohli vysloužit za pomoc při spouštění mlýna výuční list mlýnáře.

Folklorní hudební doprovod souboru Limbora z Prečína zněl po dobu programu celým areálem dědiny. Pasoucí se hospodářská zvířata na loukách mezi chaloupkami jen doladila pravou valašskou atmosféru celého dne.

Booking.com

Ubytování dle místa

Ubytování dle typu

Doporučujeme