Cyrilometodějská pouť na Radhošti

07.07.2012

Každým rokem se na horu Radhošť schází poutníci z blízkého i dalekého okolí nejen na bohoslužby v útulné kapličce, ale hlavně vstřebat krásu beskydské přírody. Cesta z Pusteven na Radhošť je nenáročná, zvládnou ji hravě i děti.


Nejobvyklejší cesta na Radhošť začíná na Pustevnách, kde se lze dopravit pohodlně auty, ovšem parkoviště již v brzkých hodinách bývá zcela zaplněné. Pak je povolána na Pustevny autobusová linka, která jezdí kyvadlově. Z opačně strany z Trojanovic je velice atraktivní cesta na Pustevny lanovkou, pro odvážnější pěší turisty vede na radhošť řada turistických tras.


Úvodní cesta směrem k rozhledně Cyrilka je zcela zabraná stánkaři s upomínkovými a všemi možnými předměty od oděvů až po repliky zbraní. Další masa lidí odpočívá u sochy, kde je první občerstvovací stanice s pivem či grilovanou klobásou, řada lidí právě zde doplňuje tekutiny. K cíli zbývají asi 3 km. Na trase Pustevny Radhošť prošlo tisíce poutníků, neodradilo je ani počasí s teplotami k třicítce. Ke kapli vyšli osamělí poutníci, páry, rodiny s dětmi i s kočárky, starší lidé, občas se prokličkujou i cyklisté, v ranních či večerních hodinách potkáte běžce.


Radhošť je spojován s uctíváním pohanského boha Radegasta, boha slunce, války, hojnosti a úrody. Socha má mužské tělo, na hlavě lví podoby je přilba s býčími rohy, v pravé ruce drží roh hojnosti a v levé sekeru. Autorem sochy je frenštátský rodák Albín Polášek. Byly odlity 2 odlišné sochy Radegasta, druhý odlitek můžete vidět v pražské ZOO. Současně bylo odlito i sousoší Cyrila a Metoděje. Obě sochy byly slavnostně odhaleny 5. Července 1931. Kámen Radegasta však neodolával zdejším přírodním podmínkám, od roku 1998 stojí na hřebeni jeho replika a originál je vystaven na frenštátské radnici.


Když v 9. Stol. přišli věrozvěstové Cyril a Metoděj na horu Radhošt, shodili sochu Radegasta a obrátili zdejší pohany na křesťanskou víru. První pouť se zde konala roku 1862 jako oslava tisíciletého výročí příchodů bratří ze Soluně. Kaple byla postavena až v roce 1898 v byzantském stylu. Na výzdobě se podílel kroměřížský sochař Neumann, zhotovil mramorový oltář, obraz valašské Madony (dámy ve valašském kroji) od Adolfa Liebschera byl později nahrazen kopií Otakara Pavlovského. Okenní vitráže poukazují na život věrozvěstů, Jana Nepomuckého, sv. Váslava, sv. Anežky, sv. Ludmily.


Letos proběhly tři bohoslužby v časech 9.30 hod, 11 hod a 14 hod. Odsloužil je farář Petr Dujka z Dolní Bečvy a Rudolf Swienczek z Frenštátu pod Radhoštěm. Doprovázela je dechová muzika z Dolní Bečvy a atmosféru doplnili místní Valaši v krojích předků. Nechyběly tradiční pouťové stánky s perníčky, hrníčky a občerstvením.


Další bohoslužby dále budou probíhat až do 15. září každou sobotu od 11 hod. Významná bude mše k 150. výročí kaple, která se uskuteční 11. srpna od 11 hod. sloužící bude biskup Lobkowitz.

Booking.com

Ubytování dle místa

Ubytování dle typu

Doporučujeme